Taki rodzaj wentylacji ma zastosowanie w budynkach (mieszkania, biura, domy, lokale usługowe) w celu zmniejszenia zużycia energii dobowej stabilizacji temperatury wnętrz. Wykorzystane podgrzane zużyte powietrze oddaje energię do układu, w którym ogrzewane jest świeże powietrze.
Możemy to uzyskać, dzięki rekuperatorowi (wymiennikowi krzyżowemu), który służy do przekazania ciepła z wydmuchiwanego powietrza do nadmuchiwanego. Sprawność tego typu urządzeń wynosi od ok. 50% do 90%.
Dlaczego wentylacja z odzyskiem ciepła jest skuteczniejsza od wentylacji grawitacyjnej?System nowego budownictwa opiera się na szczelności, co powoduje, ze powietrze samoistnie (grawitacyjnie) nie może się wydostać. W starym budownictwie jest to możliwe poprzez szczeliny w drzwiach i oknach.
DORADZTWO TECHNICZNE
Hydrolux to darmowe doradztwo w zakresie wyboru odpowiedniego rekuperatora. Bazując na wieloletnim doświadczeniu w tym zakresie, potrafimy zaproponować rekuperator idealnie pasujący do specyfiki pomieszczenia w którym ma być użytkowany.
Swobodny przepływ powietrza bez konieczności otwierania okien!
Na co zwracamy uwagę dobierając odpowiedni rekuperator dla klienta?
koszty eksploatacyjne – rekuperator to urządzenie, które pracuje 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Przy doborze rekuperatora zwróćmy uwagę na pobór prądu jaki potrzebuje centrala wentylacyjna oraz koszcie wymiany filtrów. Nie zakupujemy przecież rekuperatora na rok czy dwa, ma on nam służyć przez długie lata, głośność pracy – zależy od rodzaju wentylatorów zastosowanych w środku i typu obudowy, ważna jest również dobra izolacja akustyczna centrali. Nie zastosujemy przecież takiego samego rekuperatora do dużego pomieszczenia przemysłowego jak i do małego domku podatnego na wilgotność,
spręż - to siła, z jaką wentylatory przepychają powietrze przez kanały wentylacyjne. Jeżeli jest zbyt mała, nawiew i wywiew funkcjonują prawidłowo jedynie przy otworach, wentylacyjnych najbliższych centrali.
Wydajność – musi być dobrana odpowiednio do zapotrzebowania na świeże powietrze.
Sprawność – inaczej odzysk ciepła, jedna z najważniejszych rzeczy przy doborze urządzenia.